Bergensbanen er stengt mellom Voss og Myrdal er stengt etter at et ras gikk over banen ved Klevavatnet.
Ifølge Bane Nor er det et krevende oppryddingsarbeid som pågår og det vil ta tid å rydde strekningen. Ifølge pressevakt Harry Korslund vil det ta tid å rydde opp som følge av det dårlige været i området.
Det var ingen tog i området da raset gikk.
VG har vært i kontakt med en av passasjerene som er ombord det stansede toget. Han dro fra Oslo 16.30 og stod fremdeles fast ved Myrdal Stasjon da avisen snakket med han 05.00 mandag morgen.
Riksvei stengt
Det har også gått to snøras på Riksvei 13 i Ullensvang natt til fredag.
Vegtrafikksentralen vest opplyste først at en ny vurdering ville bli tatt fredag formiddag, men i en oppdatering rett før klokken 4 skriver de at veien antakelig vil være stengt fram til lørdag på grunn av værmeldingene.
Politiet har kalt ut flere frivillige fra Røde kors og andre organisasjoner. Natt til fredag var det ikke trygt å ta seg inn i skredområdet. Ifølge politiet er det lite som tyder på at noen er tatt av raset, men det kan ikke utelukkes.
Det er også fare for flere skred i området.

STENGT: Riksvei 13 er stengt i Ullensvang etter et snøskred. Foto: Skjermdump: Statens Vegvesen.
Fjelloverganger stengt
Fredag morgen er de fleste fjellovergangene i Sør-Norge stengt eller har kolonnekjøring som følge av uværet.
Disse overgangene er stengt:
- Riksvei 7 over Hardangervidda
- Riksvei 13 Vikafjell
- Fylkesvei 50 Aurland-Hol
- Fylkesvei 53 Tyin-Årdal
Riksvei 52 over Hemsedalsfjellet har kolonnekjøring mens E134 Haukelifjell, E16 Filefjell og riksvei 15 Strynefjell er alle åpne for trafikk.
Varsler snøkaos i Oslo
Ifølge Telemarksavisa oppfordrer politiet de som har mulighet til å ta hjemmekontor fredag. I Telemark har det vært flere trafikkulykker i hele fylket torsdag kveld.
Fredag er det også varslet mye snø på Østlandet. Kollektivselskapet Ruter ber reisende beregne god tid når de skal ut i trafikken.
Meteorologisk institutt har sendt ut gult farevarsel om snø i Oslo og Viken.
ADVARER: Meteorologene har sendt ut farevarsel i Oslo og Viken om snøvær. Her fra E6 på Furuset fredag morgen. Foto: Skjermdump: Statens Vegvesen.
– Vi ber derfor de som skal ut og reise kollektivt, om å beregne ekstra god tid. Det kan forekomme større driftsforstyrrelser med hel og delinnstillinger i kollektivtrafikken, skriver Ruter i en pressemelding.
Les hele saken
Author:
Du må logge inn for å legge inn kommentar.